NI MĘŻCZYZN, NI KOBIET, NI DZIECI, NI DOMÓW Z TYM PLACKIEM

Brytyjczyk William Jones utworzył teorię języka proto-indo-europejskiego, od którego pochodziłby także polski. Czy rzeczywiście jest jakiś sanskrycki rdzeń europejskiego słownictwa?

 

William Jones był wedle relacji hiperpoliglotą. Uczył się greki, łaciny, perskiego, arabskiego, hebrajskiego, a także podstaw chińszczyzny, mówi WIKIPEDIA dodając, że znał trzynaście języków dogłębnie, a kolejnych dwadzieścia osiem przyzwoicie. W sumie 41 języków.

 

William Jones

 

Pan Jones napisał JĘZYK SANSKRYCKI, aby opowiedzieć jak to GREKA oraz ŁACINA miały wspólny korzeń z SANSKRYTEM, musiał więc istnieć język proto-indo-europejski, w skrócie PIE (po angielsku jak ciastko czy placek), który zapoczątkował języki europejskie.

 

Przyzwoita znajomość języka powinna obejmować słówka takie jak kobieta, mężczyzna, dziecko, oraz dom. Porównajmy te słówka w łacinie, grece, angielskim, rosyjskim, polskim, niemieckim, francuskim, oraz sanskrycie.

KOBIETA

Łacina: FEMINA; greka: GYNE; angielski: WOMAN; rosyjski: ŻENSZCZYNA; polski: KOBIETA; niemiecki: WEIB; francuski: FEMME; sanskryt: NARI.

MĘŻCZYZNA

Łacina: VIR; greka: ANDROS; angielski: MAN; rosyjski: MUŻCZINA; polski: MĘŻCZYZNA; niemiecki: MANN; Francuski: HOMME; sanskryt: NARO.

 

Nie znam sanskrytu. Mogę tylko porównać źródła. Morfem -MAN, cytowany przez zwolenników PIE, jednak odnosi się do myślenia, a nie płci, podczas gdy powszechnie wiadomo, że męskość nie jest synonimiczna z myślicielstwem. ;)

DZIECKO

Łacina: PUTILLUS; greka: PAIS; CHILD; rosyjski: RIEBIONOK; polski: DZIECKO; niemiecki: KIND; Francuski: ENFANT; sanskryt: SUTAH.

 

Słówka określające dzieci były w sanskrycie zróżnicowane. Sanskryt powstał skutkiem SZTYWNEGO PODZIAŁU KLASOWEGO, co do statusu oraz przodków, mówi Wikipedia. „Dzieci mężczyzn” nie były sutah; nazywano je NAPRAJA, prawdopodobnie ze względów spadkowych. Nie możemy więc powiedzieć, poszukajmy z sanskrytem wspólnych korzeni, bo to była taka piękna kultura.

DOM

Łacina: DOMUS; greka: DO; angielski: HOUSE; rosyjski: DOM; polski: DOM; niemiecki: HAUS; francuski: MAISON; sanskryt: VASATI.

 

Vir czy andros, child czy riebionok, woman czy kobieta ― słowa te nie są podobne, a stanowią podstawowe słownictwo, które rzadko się zmienia. To właśnie słownictwo porównuje się przy grupowaniu języków.

 

Polski i rosyjski mogłyby należeć do jednej grupy. Możemy porównać słówka „mużczina” oraz „mężczyzna”. Nie ma jednak większego sensu wywodzenie polskiego od rosyjskiego, czy rosyjskiego od polskiego. Możemy porównać „riebionok” oraz „dziecko”. Językowe grupy funkcjonują lepiej niż rodziny. „Rodziny” derywują języki, jeden od drugiego.

DLACZEGO DERYWOWAĆ EUROPEJSKIE SŁOWNICTWO OD SANSKRYTU, GDY SANSKRYT MÓGŁ BYŁ PRZYJĄĆ ZAPOŻYCZENIA?

PROTO-JĘZYKI to konstrukty. To teoretyczne odgadywanie. Biorąc rosyjskie i polskie słówka na dzieci, musielibyśmy utworzyć formę słowną jaka mogła była poprzedzać zarówno “dziecko” jak “riebionok”, aby wymyślić “proto-słówko”. Nawet jak byśmy stworzyli na przykład formę *dieriebok, nie znaczyłoby to, że taka kiedykolwiek istniała. Szczerze, nie jest to prawdopodobne.

 

Pomyślmy, jest język A. Przybywają jacyś ludzie i adoptują, powiedzmy, całą gramatykę czasowników języka A. Nie odnoszą się do języka A dla wszystkiego. Rozwijają język B. Dalej, ludzie używający B robią postęp; zaczynają tworzyć nowe słowa: język A zaczyna adoptować od języka B. Dzisiaj, w rzeczywistości, jeżeli znajdujemy jakąś frazę czy słowo w sanskrycie, nie znaczy to, że były tam od początku dziejów.

 

Przyzwoita praca lingwistyczna wymaga oryginalnego źródła materiału dowodowego. KAMIEŃ Z ROSETTY był zupełnie wyjątkowy. Dotyczył jednak tylko STAROŻYTNEGO JĘZYKA EGIPSKIEGOGLIFÓW (nie ma potrzeby mówić „hiero-glif”, chyba żeby się ktoś chciał do pisma modlić, co nie miałoby jak być najlepszym użytkiem) oraz pisma DEMOTYCZNEGO ― wraz ze STAROŻYTNĄ GREKĄ. Kamień pozwolił na tłumaczenie, ale nie na etymologię. Nie było nigdy niczego takiego jak Kamień z Rosetty dla języków „indo-europejskich”, a MARKO POLO nie musiał być pierwszym europejskim gościem na Dalekim Wschodzie.

DATOWANIE WĘGLEM C14

Kiedy to możliwe, źródła pisemne powinny być DATOWANE WĘGLEM C14. Nie ma metody filologicznej ponad wartość dowodową, aby potwierdzić oryginalność pracy. Pisma były kopiowane w Starożytności, Średniowieczu, oraz później, stylem odręcznym i pióra.

NAJSTARSZE NIE ZNACZY NAJMĄDRZEJSZE

Jakie uzasadnienie moglibyśmy znaleźć dla budowania probabilistycznych form językowych? Lingwistycznie, nie ma żadnego. Wytworzony maszynowo czy inaczej, kod nie jest językiem naturalnym.

 

Po stronie psychologii języka, nie dzielę entuzjazmu czy fascynacji spekulatywnymi antycznymi treściami. Iloraz zawsze był i jest kwestią ludzkiej jednostki, oraz edukacji bądź uczenia się samodzielnie. Ludzie nie byli lepiej intelektualnie ukształtowani w czasach starożytnych. Antyczne języki nie były bardziej inteligentne, a wedle stanowisk ewolucyjnych, języki mogły pojawiać się na Ziemi niezależnie, jako skutek postępu kognitwnego człowieka. W tym procesie, dzielono się wiedzą językową.

 

Podobieństwa formy jak domus, do, oraz dom, czy house i Haus, są charakterystyczne dla urbanistycznego czy innego postępu, i nie decydują o grupowaniu językowym. Cóż, zwolennicy „proto-indo-europejskiej rodziny” zabrali się za tworzenie PROTO-INDO-EUROPEJSKIEJ RELIGII. Nie ma korzenia PIE dla naszej rodzimej planety, Ziemi.

ZIEMIA

Łacina: TERRA lub TELLUS; greka: GAIA lub AIA; angielski: EARTH; rosyjski: ZIEMLIA; polski: ZIEMIA; niemiecki: ERDE; francuski: TERRE; sanskryt: VASUDHA.

 

Wygląda na to, że było całkiem sobie ciastko, w czasach pana Jonesa, a ciastkiem tym był ZARZĄD PRZEZ KOMPANIĘ INDYJSKĄ. Indyjska ERA KOLONIALNA zaczęła się około roku 1500, a było w niej SPORO RYWALIZACJI.

 

Porównując jedynie łacinę i grekę, mamy także niepodobne słowa, jak Sol i Helios, dla Słońca. Kojarzę z niedorzecznością teorii proto-indo-europejskiej wiersz Emilii Dickinson:

 

Przeczucie to na trawniku cień ten długi
Co mówi, że zachodzą słońca;
To anons trawie popłoszonej,
Że ciemność będzie szła opodal.

Zapraszam, POEZJA EMILII DICKINSON PO POLSKU.

 

KOSMOS 1999 już ściśle pokazywałby czytanie proto-sanskrytu jak należy… ;)
MOJE YOU TUBE, CZYTANIE PROTO-SANSKRYTU, KOSMOS 1999

 

HOLOKAUST w wideo klipie nie ma żadnego odniesienia do Holokaustu z II wojny światowej.